O Stowarzyszeniu

Z pewnością jest wiele stowarzyszeń w Międzychodzie i powiecie międzychodzkim o wiele dłuższej historii i barwnych opisowych dziejach. Międzychodzkie Towarzystwo Turystyki i Sportów Wodnych zostało zawiązane w roku 2008 przez grupę pasjonatów turystyki i sportów wodnych oraz ideą rewitalizacji Starego Portu już nie jako portu rzecznego towarowego, ale portu turystycznego będącego stanicą dla turystów zmierzających w głąb Polski i podróżujących na zachód Europy.

19 września 2008 roku Komitet Założycielski stał się I Zarządem Stowarzyszenia i rozpoczął prace nad tworzeniem stowarzyszenia i rewitalizacją Starego Portu. 10 marca 2009 roku nastąpiła rejestracja stowarzyszenia w KRS. Pierwszym Prezesem MTTiSW został Piotr Minge. W owym czasie działania stowarzyszenia skupiały się na porcie i jego rewitalizacji. 2 lipca 2011 roku otwarto Stanicę Wodną Stary Port, a 12 lipca 2014 roku otwarto przystań w Starym Porcie i zakończono rewitalizację.

Takie były początki. W latach 2013 - 2015 rozpoczęto realizację trzech programów nazwanych Koło Żeglarskie, Młodzieżowe Koło Zainteresowań i Koło Kajakarskie w ramach środków z programu PO RYBY 2013-2018. W ramach tych działań zakupiono żaglówkę Omega i sześć żaglówek typu Optymist, dziesięć laminatowych dwuosobowych kajaków z przyczepą, a także łódź wiosłowo - motorową z silnikiem. Od tego czasu ( 2013 rok ) w stowarzyszeniu rozpoczynają działalność sekcja kajakarska , sekcja motorowodna i od września 2014 sekcja żeglarska, która mimo, iż zaczęła ostatnia szybko stała się wiodącą sekcją naszego stowarzyszenia skupiająca dzieci, młodzież i dorosłych pasjonatów żeglarstwa sportowego i turystycznego.

Tyle wstępu.